Darmowa wycena

    Jeśli chcesz by Twoje zapytanie trafiło szybciej do odpowiedniego specjalisty wypełnij i wyślij poniższy szczegółowy formularz.

    Możesz także skorzystać z prostego formularza w stopce strony, aby nasz konsultant skontaktował się z Tobą.

    Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez RSS Media Sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie (31-223), ul. Pachońskiego2/220, zawartych w formularzu kontaktowym w celu realizacji przesłanego za jego pośrednictwem zgłoszenia. Zapoznałem/am się z Polityką Prywatności. Wiem, że moja zgoda może być w każdym czasie odwołana poprzez wysłanie maila na adres: iod@seolo.pl

    [c4wp_nocaptcha g-recaptcha-response]

    Ile zarabia youtuber w Polsce? Te kwoty wprawią Cię w osłupienie!

    ile-zarabia-youtuber-w-polsce

    Blowek, Wardęga, Abstrachuje – jeśli ich znasz, jesteś zapewne aktywnym użytkownikiem Youtube’a. A może zerkasz tylko czasem, gdy kolejny filmik tych twórców bije rekordy popularności. Z pewnością jednak nurtuje Cię pewne pytanie. Temat tabu polskiego Youtube’a. Tajemnica strzeżona i zakryta zmową milczenia. A konkretnie – ile zarabia youtuber?

    Nie da się ukryć, że w ostatnich latach “zarabianie na Youtube” stało się coraz bardziej popularne. Część z youtuberów nie ukrywa, że jest ono ich głównym źródłem utrzymania i mimo, że polscy youtuberzy rzadko podają konkretne kwoty, które udało im się zarobić – nie mogą narzekać na swoje pensje!

    Zarabiać na youtubie – ale jak?

    zarabiac-na-youtube-ale-jak

    Zanim odpowiemy na tytułowe pytanie naszego artykułu, przedstawimy Ci równie ważną kwestię – czyli to, jak zarabia się na Youtubie. Co składa się na zarobki polskich gwiazd internetu?
    Polscy youtuberzy publikując filmiki na swoich kanałach, zarabiają głównie na 4 sposoby:
    1. Wyświetlenia – jest to podstawowa (ale wcale nie najłatwiejsza) możliwość zarobku. Przez “wyświetlenia” rozumie się pełne obejrzenie całego filmiku. Natomiast kwota zostaje naliczona każdorazowo po przekroczeniu progu 100 000 wyświetleń. Zaznaczyć należy jednak, że w Polsce jest to zaledwie średnio ok. 100-300 zł za wspomniane 100 tysięcy (!) wyświetleń.
    2. Sponsorzy – każda marka wie, że dobrze mieć swojego youtubera. Młodzi ludzie coraz chętniej i coraz liczniej zamieniają telewizję na internet. To właśnie tam muszą pojawiać się również reklamodawcy. Współpraca ze sponsorami może przynieść yotuberowi znacznie większe korzyści finansowe (średnio od 10 do nawet 200 tysięcy). Oczywiście wszystko zależy od rozpoznawalności kanału, liczy subskrypcji i wyświetleń filmików. Współpraca ze sponsorami może przybierać także różne formy – najczęściej youtuberzy (podobnie jak blogerzy) otrzymują od reklamodawców darmowe produkty do testowania. W przypadku największych kanałów – podpisywane są szczegółowe umowy odnośnie współpracy.
    3. Promocja – nie ma nic lepszego niż stanie się twarzą własnej marki. Youtuberzy tworzą własne marki ubrań, które noszą na swoich nagraniach, chodzą do klubów, których są właścicielami, sprzedają swoje książki i produkty sygnowane nazwą swojej marki. Należy tu dodać, że odbiorcami i najliczniejszą grupą fanów twórców internetu są ludzie młodzi. W znacznej mierze – nastolatkowie. Niejednokrotnie utożsamiają się oni ze swoimi idolami na tyle, że zakup produktu ze sklepu youtubera to dla nich wręcz konieczność. Dziś “być jak…” zamienia się w “mieć jak…”.
    4. Crowfunding – część z youtuberów wcale nie kryje się z tym, że aby stworzyć kolejny filmik potrzebują funduszy. Funduszy fanów. Crowdfunding to coraz popularniejsza forma finansowania projektów przez społeczność, czyli inaczej mówiąc zbiórka pieniędzy na jakiś konkretny cel.

    Ile zarabia polski Youtuber?

    ile-zarabia-polski-youtuber

    Większość z najlepiej opłacanych youtuberów wie jak skutecznie łączyć ze sobą wszystkie powyższe elementy, osiągając jak najwyższe zyski. Ile zarabia youtuber? Nikt nie wie tego dokładnie, można jednak oszacować te dane. A wyniki mogą być naprawdę zaskakujące!
    Za przykład niech posłuży słynne nagranie “Mutant Giant Spider Dog (SA Wardega)” opublikowane 4 września 2014 roku. Na dzień 23 marca 2020 nagranie to miało 180 070 834 wyświetleń. Przyjmując rozpiętość pomiędzy 100 a 300zł za każde 100 tysięcy wyświetleń – Wardęga na filmiku mógł zarobić prawdopodobnie pomiędzy ok. 180 a 550 tysięcy (!) złotych. Oczywiście nie wszyscy youtuberzy mogą pochwalić się takimi wynikami.
    Kanał Abstrachuje (obecnie 6 na liście najbardziej popularnych kanałów), jeśli posłużymy się podobnymi obliczeniami, na każdym pojedynczym filmiku (zakładając, że osiągają one ponad 3 miliony wyświetleń) zarabia (szacunkowo) pomiędzy 3 a 9 tysięcy. Podkreślić należy, że chłopaki z Abstrachuje publikują zwykle około 3 filmów miesięcznie, a wiele z nich osiąga nawet 5-6 milionów wyświetleń.

    Przedstawiane kwoty są oczywiście kwotami szacunkowymi. Co istotne – dotyczą “wierzchołka góry lodowej” – to zaledwie (!) zarobek liczony za wyświetlenia. Do tych kwot dochodzą umowy ze sponsorami oraz promowanie własnej marki i wypuszczanie na rynek własnych produktów, co jest częstą praktyką w środowisku Youtube.
    Poniżej prezentujemy Ranking  kanałów Youtube (na 23.03.2020) – pełną listę polskich top youtuberów możecie znaleźć tutaj:

     

    ranking youtuberów

     

    Youtuber – zawód przyszłości?

    Co stanowi o fenomenie popularności kanałów na Yotube? Dlaczego to, ile zarabia youtuber jest wciąż tajemnicą? Czy bycie youtuberem to zawód przyszłości?
    Bez wątpienia vlogi i kanały na youtubie są kolejnym etapem rozwoju internetu. Ich popularność bazuje na łatwości odbioru przekazu – obejrzenie krótkiego nagrania jest znacznie łatwiejsze niż przeczytanie notatki na blogu, a nierzadko na samej tematyce i pomysłowości twórców. Jak w każdej branży – duże znaczenie ma znajomość rynku, zapotrzebowania oraz kreatywność twórców.

    youtuber-zawod-przyszlosci

    Dlaczego to, ile zarabia youtuber to w Polsce wciąż tajemnica? Odpowiedź jest dość prosta. W Polsce praca youtubera jest wciąż kojarzona z “wrzucaniem filmików do sieci”, natomiast jest to o wiele więcej. Poza, wspomnianymi już – znajomością rynku oraz pomysłowością, praca youtubera to również wielogodzinne nagrania, montaż, promowanie twórczości w sieci. Początki rozkręcania kanału w dobie ogromnej konkurencji nie są wcale prostą sprawą, więc jeśli zastanawiasz się ile zarabia youtuber, pamięta, że “zarabia” jest tu słowem kluczowym, gdyż youtuberzy również ciężko pracują na swój zarobek.

    Brak komentarzy

    Dodaj komentarz: